رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم:

برخی واژگان فرهنگستان زبان و ادب فارسی از نظر مردم شبیه شوخی است

۲۳ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۰ کد : ۸۷۶۹ عمومی اخبار دسته اول
تعداد بازدید:۱۶۳
رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم گفت: برخی واژگان فرهنگستان زبان و ادب فارسی از نظر مردم شبیه شوخی است و استقبالی از آن نمی کنند. 
برخی واژگان فرهنگستان زبان و ادب فارسی از نظر مردم شبیه شوخی است

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان قم، دکتر محمد حیدری شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی قم در مؤسسه علامه طباطبایی در سالن جلسات ساختمان اداری حرم مطهر حضرت معصومه(س) بیان کرد: قانون ممنوعیت استفاده از عناوین بیگانه که در سال 75 با هدف صیانت از زبان فارسی به تصویب رسیده هنوز به طور کامل اجرایی نشده است؛ در خصوص اجرایی شدن این قانون، خلاء های مهمی وجود داشته که تاکنون عملیاتی نشده است.

وی اظهار کرد: فرهنگستان زبان و ادب فارسی رسالت مهمی در واژه سازی های مناسب برای جامعه دارد تا از معادلات فارسی واژه های بیگانه استفاده شود، اما برخی واژگان فرهنگستان زبان و ادب فارسی از نظر مردم شبیه شوخی است و جذابیتی ندارد و استقبالی از آن نمی شود.

حیدری بیان کرد:در همه دنیا نسبت به ادبیات و زبان خود حساسیت دارند و از آن صیانت می کنند، ما نیز وظیفه داریم از ادب و زبان فارسی به بهترین نحو صیانت کنیم و از طریق فرهنگ سازی برای گسترش زبان فارسی و جلوگیری از آسیب به آن اقدام کنیم.

وی عنوان کرد:باید ریشه ای به آسیب شناسی بپردازیم که چرا مردم شیفته جذابیت های واژگان غربی و بیگانه می شوند و از جذابیت های واژگان فارسی غفلت می کنند.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم تاکید کرد:برخی از واژگان بیگانه نیز بیش از 200 سال است وارد زبان فارسی شده و مردم از آن استفاده می کنند و حذف و جایگزینی آن کاری دشوار است و باید با ظرافت معادل آن پیدا شود، همچنین مراکز آموزشی و پژوهشی باید به میدان بیایند و با آسیب شناسی،مشکلات زبان و ادب فارسی را ریشه ای رفع کنند.

کلید واژه ها: رئیس جهاددانشگاهی واحد استان قم


نظر شما :