میناکاری و قلم‌زنی دو مهارت جدید متقاضیان مشاغل خانگی

۱۲ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۲:۲۰ کد : ۳۱۶۱۴ اخبار دسته اول تجاری سازی فناوری و اشتغال
تعداد بازدید:۲۸
دو کارگاه آموزشی با عناوین آشنایی با میناکاری و آشنایی با قلم زنی از سلسله کارگاه‌های آموزشی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی روز سه شنبه ۱۱ خردادماه در ساختمان معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی استان قم برگزار شد.
میناکاری و قلم‌زنی دو مهارت جدید متقاضیان مشاغل خانگی

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان قم مرضیه راستگو و حسین رحیمی از مدرسین خبره استان در زمینه‌های میناکاری و قلم زنی، تدریس مطالب این دو کارگاه را بر عهده داشتند.

حسین رحیمی در ارائه مطالب خود گفت: قلم زنی از رشته‌های هنرهای سنتی ایران است که علاقمندان زیادی دارد. این هنر با سابقه چندین هزار ساله خود؛ در دوران هخامنشیان رواج یافت و در دوره ساسانیان به اوج خود رسید.

رحیمی گفت: در این رشته صبر، حوصله، دقت، ظرافت و خلاقیت بسیار اهمیت دارد و باید عشق به این هنر در وجود افراد شکل بگیرد و برای ماهر شدن تمرین فراوان و مستمر داشته باشند.

 

رحیمی گفت: متقاضیان با یادگیری این هنر می توانند حتی در منزل با ابزار و باسرمایه کم این در این هنر مهارت پیدا کنند و کسب و کار خود را آغاز کنند.

در کارگاه دوم  خانم مرضیه راستگو مدرس میناکاری در خصوص تاریخچه این مهارت توضیحاتی ارائه داد و گفت: میناکاری هنری است که سابقه‌ای در حدود پنج هزار سال دارد، از صنایع دستی محسوب می‌شود و جزو هنرهای پرطرفدار در این مرز و بوم است.

 وی ادامه داد: امروزه این هنر بیشتر بر روی مس انجام می‌شود و می‌توان بر روی طلا، نقره، سفال نیز آن را به عمل آورد.

مرضیه ارستگو در ادامه شرحی از سبک‌های میناکاری و طرح های تذهیب استفاده شده در این هنر ارائه کرد و ابزارهای مورد نیاز برای انجام میناکاری و رنگ بندی خاص میناکاری را برشمرد.

در پایان این کارگاه ها، طبق تفاهم انجام شده با مجید حاتمی پیشران صنایع دستی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی فراگیران مستعد جهت گذراندن آموزش‌های تکمیلی و اتصال به بازار به کارگاه این پیشران معرفی شدند.

شایان ذکر است طرح ملی توسعه مشاغل خانگی به کارفرمایی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و با اجرای جهاد دانشگاهی در 31 استان کشور در حال اجرا است.

کلید واژه ها: طرح مشاغل خانگی کارگاه آموزشی


نظر شما :