همکاری‌های جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد قم شتاب گرفت

۱۰ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۵:۵۶ کد : ۳۵۳۸۲ عمومی اخبار دسته اول
تعداد بازدید:۱۳۰
تفاهم نامه همکاری‌های مشترک جهاد دانشگاهی واحد استان قم و دانشگاه آزاد اسلامی واحد استان قم به امضای روسای دو نهاد رسید.
همکاری‌های جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد قم شتاب گرفت

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان قم جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد اسلامی در استان قم با امضای این تفاهم نامه به همکاری‌های مشترک خود را در زمینه‌های علمی، پژوهشی، آموزشی، فرهنگی و رفاهی ویژه دانشجویان، اساتید و کارکنان سرعت بخشیدند.

 

دانشگاهی که با آمایش سرزمینی بیگانه باشد دانشگاه نیست

حجت‌الاسلام حسن خیری در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه میان جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم اظهار کرد: پایه و اساس تعاملات و همکاری میان جهاد دانشگاهی و این واحد دانشگاهی از سوی سازمان مرکزی بنا نهاده شده و در همین راستا همکاری‌ها شکل گرفته است.

وی افزود: جهاد دانشگاهی مرکز بسیار مهم و تأثیرگذاری است، زیرا پایه و اساس جهاد علمی از جهاد دانشگاهی آغاز شده و هسته اولیه بسیاری از مراکز اثرگذار دانش‌بنیان نیز در جهاد دانشگاهی شکل گرفته است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم بیان کرد: تفاهم‌نامه منعقد شده میان جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد اسلامی قم فرصتی را برای دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد کرده است که از ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی استان استفاده کند.

خیری با تأکید بر اینکه تعامل و اعتماد و ارتباط میان جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم وجود دارد، گفت: این دانشگاه آزاد نیز تلاش می‌کند در تدوین نقشه راه مسیر جهاد دانشگاهی را تجربه کرده و با نگاه مسئله‌محور، ظرفیت‌سنجی و کارآفرینی را در دستور کار خود قرار دهد.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی قم تلاش می‌کند این دانشگاه آزاد صرف یک دانشکده آموزشی نباشد؛ بنابراین معتقدیم دانشگاهی که با تولید و آمایش سرزمینی بیگانه باشد دانشگاه آزاد نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم گفت: خانه خلاق بر اساس نیازهای منطقه‌ای در دانشگاه آزاد اسلامی قم راه‌اندازی و به سمت حل‌مسئله پیش می‌رود.

خیری بیان کرد: طرح پویش هم دانشگاه آزاد اسلامی را به سمت صنعت سوق می‌دهد، بنابراین دانشگاه آزاد به سمت تأمین نیازهای علم و صنعت جامعه حرکت می‌کند.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی با راه‌اندازی سامانه پژوهشیار در کشور تلاش می‌کند در مسیر حل مسائل و مشکلات جامعه گام‌های مؤثری بردارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قم بیان کرد: این واحد دانشگاهی از جهت تنوع رشته‌های تحصیلی بسیار غنی است و یکی از قدیمی‌ترین دانشکده‌های پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی را در خود جای داده است.

 

از بودجه‌های پژوهشی بطور کامل بهره‌برداری نمی‌شود

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم نیز در این نشست با اشاره به اختصاص یک درصد بودجه دستگاه‌های اجرایی به اولویت‌های پژوهشی گفت: همین بودجه اندک نیز بعضا به هدر می‌رود، از آن بهره برداری کامل نمی‌شود و صرف پژوهش و بهسازی دستگاه مربوطه نمی‌شود. بعضی دستگاه‌ها اولویت‌های پژوهشی داده بودند و تحقیق هایی انجام شده بود، وقتی به عنوان مجری طرح سنجش اثربخشی طرح‌های پژوهشی از این دستگاه‌ها گزارش آن پژوهش را مطالبه کردیم حتی از انجام شدن یا نشدن آن پژوهش ابراز بی اطلاعی کردند.

دکتر محمد حیدری با بیان این که در جهاد دانشگاهی ظرفیتی وجود دارد که می‌تواند سبب توسعه شود گفت: در استان قم در عرصه‌های خاصی ورود کرده ایم و ظرافت‌های کار در نظر گرفته می‌گیریم و همین موضوع با توجه به اشتیاق مسئولین استانداری به بحث‌های پژوهشی سبب شده به جهاد دانشگاهی اعتماد مضاعفی داشته باشند و مسئولین جهاد دانشگاهی قم در تمام کارگروه‌های پژوهشی استان عضویت داشته باشند.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی واحد استان قم همچنین به طور ویژه به گروه‌های پژوهشی و خبرگزاری‌های مستقر در جهاد دانشگاهی پرداخت و گفت: در بحث پزشکی در گروه‌های بیولوژی تولید مثل و سلول‌های بنیادی مزانشیمی اماده همکاری با دانشگاه آزاد هستند و می‌توانند در حوزه آموزش دانشجویان نیز خدماتی ارائه دهند.

وی ادامه داد: در بحث فرهنگی دو خبرگزاری ایسنا و ایکنا که از شعبه‌های رتبه دوم و سوم در سطح کشور هستند می‌توانند اخبار دانشگاه آزاد و فعالیت‌های دانشجویان را پوشش دهند، این خبرگزاری‌ها مورد وثوق سایر خبرگزاری‌های داخلی و خارجی هستند و ضریب نفوذ بالایی دارند.

 

تقویت ارتباط اساتید دانشگاه آزاد و پژوهشگران جهاد دانشگاهی ضروری است

لیلا ناصرپور معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد استان قم نیز در این نشست با اشاره به دو گروه پژوهشی بیولوژی تولید مثل و سلول‌های بنیادی مزانشیمی از تاسیس گروه پژوهشی زنان و ناباروری در جهاد دانشگاهی استان قم خبر داد و گفت: یکی از مطالبات دانشجویانی که برای گذراندن دوره کارورزی به معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی معرفی می‌شوند هماهنگی بیشتر اساتید دانشگاه آزاد با عوامل اجرایی معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی استان قم است، از این رو ایجاد ارتباط اساتید دانشگاه آزاد و اعضای جهاد دانشگاهی می‌تواند در رفع این مسئله موثر باشد.

 

در آموزش دانشجویان دانشگاه آزاد سختگیری کنید

دکتر سیدمحمدحسین رضویان  عضو هیئت علمی گروه بیوشیمی دانشگاه آزاد اسلامی قم نیز در این نشست با اشاره به همکاری جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد در زمینه کارآموزی و پایان نامه دانشجویان این دانشگاه آزاد خواستار سختگیری بیشتر مسئولین جهاد دانشگاهی در امور دانشجویان دانشگاه آزاد شد و برای برگزاری وبینارهای مشترک علمی اعلام آمادگی کرد.

وی همچنین به خطرات ناشی از برگزاری جلسات حضوری پر تراکم در دوران شیوع کرونا اشاره کرد و افزود امیدواریم این خطرات با تسریع در واکسیناسیون هر چه سریعتر به حداقل برسد تا بتوانیم به همراه اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد استان قم بازدیدی از فعالیت‌های پژوهشی و درمانی جهاد دانشگاهی داشته باشیم.

 

اولویت قوانین و مقررات جاری طرفین در همکاری‌های مشترک

در این نشست روسای دو نهاد علمی برای همکاری در کلیه زمینه‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و درمانی بر اساس قوانین و مقررات جاری دانشگاه آزاد و جهاد دانشگاهی به تفاهم و توافق رسیدند.

جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد اسلامی با امضای تفاهم نامه همکاری‌های مشترک توافق کردند به منظور ارتقاء توان علمی، تخصصی، فرهنگی، هنری و اجتماعی پرسنل و دانشجویان، با اعمال تخفیفات ویژه دوره‌های آموزشی کوتاه مدت برگزار کنند.

همچنین اجرای سمینارها، دوره‌های تخصصی و کارگاه ‌های آموزشی کوتاه مدت و مهارت آموزی برای پرسنل و دانشجویان طرفین از دیگر موضوعات همکاری جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد اسلامی در استان قم است.

در این تفاهم نامه توافق شد چاپ، تدوین و تألیف کتب، مقالات، اسناد و مدارک علمی اساتید و دانشجویان توسط انتشارات دانشگاه آزاد و جهاد دانشگاهی در چهارچوب قوانین و مقررات سازمان انتشارات طرفین به سهولت انجام شود.

همچنین انجام امور مطالعاتی و افکارسنجی دانشجویان در زمینه‌های  فرهنگی، پژوهشی، آموزشی و برنامه ریزی، معرفی دانشجویان نخبه و اساتید توانمند طرفین جهت استفاده از آنها در خصوص تدریس دوره‌های آموزشی و انجام طرح‌ها و پروژه‌های علمی و پژوهشی مشترک، اطلاع رسانی متقابل در خصوص فعالیت‌های جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد از طریق سایت و دیگر منابع اطلاع رسانی به دانشجویان، کارکنان و ارباب رجوع و پوشش خبری فعالیت‌های دانشگاه آزاد توسط خبرگزاری‌های جهاد دانشگاهی، راه اندازی دفتر جهاد دانشگاهی در دانشگاه آزاد و متقابلا دفتر دانشگاه آزاد در جهاد دانشگاهی و تشکیل کارگروه‌های تخصصی مشترک بین جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد در زمینه تولید محتوای آموزشی و اجرای طرح‌های پژوهشی، انجام متقابل بازدیدهای علمی و فرهنگی دانشجویان از فعالیت‌های جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد و همچنین برگزاری اردوهای تفریحی با محوریت موضوعات دینی و مذهبی در جهت تقویت روحیه دانشجویان و برگزاری مشترک نمایشگاه‌های علمی، هنری و فرهنگی نیز از موضوعات مورد توافق طرفین در این تفاهم نامه است.

کلید واژه ها: معاونت پژوهشی تفاهم نامه دانشگاه آزاد


نظر شما :