چاقی و دخانیات چگونه باعث ناباروری می شوند؟

۲۱ دی ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۲ کد : ۲۶۷۹۷ پژوهش و فناوری اخبار دسته اول
تعداد بازدید:۲۰۳
مشاور مامایی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان قم گفت: شایع ترین علل ناباروری چاقی، کم تحرکی و استفاده از دخانیات است.
چاقی و دخانیات چگونه باعث ناباروری می شوند؟

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان قم زینب یزدان پناه، مشاور مامایی با بیان این که زوج‌های مراجعه کننده به این مرکز در انتظار بچه‌دار شدن هستند، گفت: دلایل متفاوتی در فاکتور‌های زنانه و مردانه برای ناباروری وجود دارد، که ۲۰ درصد آن مربوط به علل مردانه است.

 وی با بیان این که ناباروری در زنان می‌تواند به عوامل متعدد مانند لوله رحمی، تخمدان و ... وابسته باشد؛ اظهار کرد: شایع ترین علل ناباروری در خانم‌ها مربوط به تنبلی تخمدان pco بوده که علت آن نیز چاقی و کم تحرکی افراد است که متاسفانه این مشکل در بین خانم‌های قمی به دلیل کم تحرکی بسیار شایع است.

یزدان پناه با بیان این که نامنظم بودن دوره قاعدگی در بین خانم‌ها می‌تواند زنگ خطری برای ناباروری باشد، خاطر نشان کرد: توصیه می‌شود که افراد بخصوص دختران جوان قبل از ازدواج به این مسائل اهمیت بدهند و برای درمان نامنظمی قاعدگی درمان را شروع کنند تا با ناباروری و درمان‌های طولانی مدت مواجه نشوند.

 وی افزود: شایع ترین علل ناباروری در بین آقایان مربوط به عدم تحرک اسپرم است که این امر نیز تا حد زیادی نشات گرفته از مصرف دخانیات است و در بین آقایان زنگ خطر محسوسی برای ناباروری وجود ندارد و تا زمانی که اقدام به بارداری و یا انجام آزمایش نکنند، متوجه این مشکل نمی‌شوند.

وی با اشاره به این که در بسیاری از مواقع مشکلات ناباروری با مصرف دارو قابل درمان است، تصریح کرد: گاهی ناباروری به دلیل مشکلات تیروئیدی بوده که افراد از آن بی اطلاع هستند که در این موارد با مصرف دارو درمان می‌شوند؛ اما در برخی اوقات مشکلات حاد و پیچیده تری بروز می‌کند که در این صورت نیاز به درمان‌های مختلف و یا عمل جراحی است.

مشاور مامایی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قم خاطرنشان کرد: استرس ناباروری برای افرادی که برای فرزند اول اقدام می‌کنند بسیار بیشتر از افرادی است که برای فرزندان دوم و ... اقدام می‌کنند و استرس تاثیر بسزایی در ناباروری افراد دارد اگرچه توجه چندانی به آن نمی‌شود.

وی ادامه داد: غالبا مراکز درمان ناباروری تمهیداتی برای کاهش استرس ناباروری در نظر نمی‌گیرند و به مباحث پزشکی و درمانی توجه بیشتری می‌کنند؛ اما خوشبختانه مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قم با راه‌اندازی بخش مشاوره و روانشناسی گامی در حل این مشکل برداشته است؛ زیرا افرادی که با آرامش و آسودگی خاطر و با توکل بر خدا بدون نگرانی از نتیجه کار برای هدفشان تلاش می‌کنند و معتقد هستند آنچه که خیر است رخ می‌دهد، نسبت به افراد بدبین و ناامید نتایج بهتری می‌گیرند.

وی در رابطه با تاثیر کرونا در باروری و سلامت جنین اظهار کرد: کرونا از مسائل نوین دنیا است که اطلاعات و تحقیقات کاملی از آن وجود ندارد، بر همین اساس داده‌هایی که بیانگر تاثیر منفی ویروس کرونا بر روی سلامت جنین باشد نیز وجود ندارد؛ اگرچه بررسی‌های زیادی نیز در این زمینه انجام نشده است.

یزدان پناه با بیان این که مراجعه کنندگان به مرکز درمان ناباروری با غربالگری‌های متعددی از جمله برسی میزان اکسیژن خون و دمای بدن که از علائم مهم این ویروس است چک می‌شوند تا درصورت بروز این علائم به پزشک عفونی ارجاع داده شوند تا از مشکلات بعدی پیشگیری شود، عنوان کرد: البته با توجه به این که مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری جز مکان‌های عمومی محسوب می‌شود و به علت شیوع کرونا نیز مردم از حضور در اماکن عمومی دوری می‌کنند، تعداد مراجعه کنندگان کاهش یافته است.

 وی در توصیه به مادران باردار گفت: مادران باردار باید با کاهش ترددهایشان در مکان‌های عمومی و رعایت تغذیه مناسب در جهت تقویت سیستم ایمنی بدن، از خود مراقبت کنند، همچنین به مادران باردار توصیه می‌شود در رژیم روزانه خود سبزیجات تازه، میوه‌های فصل، ویتامین c(موجود در میوه‌های زرد رنگ)، ورزش رورانه (حدقل ۳۰دقیقه پیاده روی در محیط خانه) و حداقل هشت لیوان آب در روز مصرف کنند.

وی با بیان این که بیشتر مردم از شیوه‌های کمک بارداری اطلاعی ندارند و برای ناباروری به طب سنتی و گیاهی پناه می‌برند که نتیجه آن زمانی طولانی و از دست رفته است، اظهار کرد: بسیاری از مردم استان قم از وجود این مرکز در شهر بی اطلاع هستند و برای درمان به سایر شهرها از جمله تهران مراجعه می‌کنند و یا این که مراکز تهران را معتبرتر می‌دانند؛ در  حالی که کادر مرکز فوق تخصصی جهاد دانشگاهی از کادر مجربی بهره می‌برد و بسیاری از پزشکان مرکز همزمان در تهران فعالیت دارند یا از تهران به قم می‌آیند.

یزدان پناه بیان کرد: مراجعه کنندگان در ابتدا مشاوره و معاینه می‌شوند که آیا دچار ناباروری هستند یاخیر؟ زیرا بسیاری از زوجین جوان پس از چند ماه که در اقدام به بارداری ناموفق بوده‌اند، تصور می‌کنند که نابارور هستند، درحالیکه تعریف نازایی بیان می‌کند که اگر زوجین بعد از یکسال اقدام به بارداری، موفق به باردار شدن نشوند نابارور قلمداد می‌شوند.

وی با بیان این که اگر زوجین نابارور تشخیص داده شوند؛ مرد تحت نظر پزشک مردان، آزمایش اسپرم می‌دهد و در صورت نیاز دارو، عمل و یا نمونه برداری تجویز می‌شود، ادامه داد: خانم نیز تحت نظر پزشک زنان آزمایشات هورمونی مانند پروداکتیو، تیروئید و...، عکس رنگی برای بررسی رحم و لوله رحم از جهت پولیپ و فیبرم و...، پاپ اسمیر برای تائید سلامت دهانه رحم را انجام می‌دهد.

این مشاور مامایی بیان کرد: پس از طی کردن این مراحل با اتفاق نظر پزشک زنان و مردان، شیوه درمانی مشخص می‌شود که این شیوه می‌تواند از تجویز یک داروی ساده برای تخمک گذاری تا تزریق اسپرم و کاشت جنین متفاوت باشد.

وی با بیان این که برخلاف باور عموم، شیوه‌های کمک بارداری هیچ گونه تاثیر منفی برروی سلامت جسم، ذهن و هوش جنین ندارد، خاطر نشان کرد: اگر در بین خانواده‌ای احتمال بروز مشکلات ژنتیک باشد در این شیوه‌ها نیز احتمال بروز وجود دارد، درغیر این صورت این حاملگی بی‌خطر خواهد بود و تفاوتی با حاملگی‌های طبیعی ندارد.

کلید واژه ها: حس خوب مادر شدن درمان ناباروری مرکز درمان ناباروری رویا


نظر شما :