وبینار فردای انقلاب با موضوع "چالش ها، فرصت ها و تهدیدهای آینده انقلاب اسلامی "برگزار شد

۰۷ اسفند ۱۴۰۰ | ۰۶:۴۴ کد : ۴۱۸۳۳ فرهنگی اخبار دسته اول
تعداد بازدید:۱۱۹
وبینار فردای انقلاب با موضوع "چالش ها، فرصت ها و تهدیدهای آینده انقلاب اسلامی" به صورت مجازی در روز دوشنبه ۲۵بهمن ماه با حضور حجت الاسلام و المسلمین مجتبی فرهنگیان، مدیر کل مراکز و امور پژوهشی حوزه های علمیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان قم، حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی فرهنگیان، کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی در نشست «چالش‌ها، تهدیدها و فرصت‌های آینده انقلاب اسلامی» که به‌همت جهاددانشگاهی قم برگزار شد، اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران فراخور فرصت‌های زرینی که برای خود و مردم ایران خلق کرده و توانسته یک نظم منسجم حکمرانی اسلامی را در دنیای مدرن باز تولید کند و انگاره‌های دینی را به متن جامعه و حکمرانی بیاورد، طبیعتا نارسایی‌هایی نیز داشته که باید مورد بررسی قرار بگیرد

وی ادامه داد: اصلی‌ترین چالشی که برای انقلاب اسلامی وجود دارد، اول شکافی است که می‌تواند بین مردم و حاکمیت ایجاد شود و کلیدواژه‌ای که می‌تواند این چالش را حل کند، هم زبانی و همراهی کارگزاران با مردم است که به حوزه‌های سبک زندگی، اندیشه‌ای و سبک مدیریتی بر می‌گردد، دوم به کارآمدی نظام سیاسی مربوط می‌شود که بتواند به معضلات و مشکلات پاسخ دهد و برای هرکدام نسخه‌ای بپیچد.

مدیر کل مراکز و امور پژوهشی حوزه‌های علمیه افزود: مهم‌ترین چالش‌های ما چالش‌هایی هستند که در عرصه داخلی وجود دارند و اگر ما نتوانیم این چالش‌ها را مدیریت کنیم طبیعتا در حوزه‌های منطقه‌ای و بین‌الملی هم دچار معضلاتی می‌شویم.

فرهنگیان با اشاره به اینکه حوزه‌هایی از چالش‌های داخلی در بستر اجتماعی، اقتصادی و مفاهیم روانی و ذهنی مثل مفهوم روانی عدالت و امنیت وجود دارد که ما باید بتوانیم اینها را بازسازی کنیم، بیان کرد: در حوزه عدالت اجتماعی پرسش‌های جدی فراروی مدیران ما وجود دارد، نقطه کانونی انقلاب اسلامی بر مبنای عدالت و معنویت است اما امروز عدالت در بخش‌های مختلف به خوبی قابل مشاهده نیست و شکافی که نخبگان و خواص ایجاد می‌کنند بزرگترین ضربه را هم به حوزه کارآمدی و هم به حوزه اعتماد عموم زده که باید حل شود.

مدیر کل مراکز و امور پژوهشی حوزه‌های علمیه ابراز کرد: فاصله طبقاتی عجیب، معضلات اجتماعی، گسست‌های نسلی چالش‌های فراروی این نظم سیاسی است و تنها راه حل این معضلات ابتدا بازخوانی آرمان‌ها و میثاق‌نامه انقلاب توسط مردم و مسئولان و دوم همت کردن برای رفع کژتابی‌های موجود در عرصه مدیریتی است.

وی تصریح کرد: چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد و از مرحله استقرار گذر کرده است؛ انقلاب اسلامی نظام نوپایی نیست که با بحران‌ها یا چالش‌هایی که نظم نوپیدای سیاسی با آن مواجه خواهد شد، روبه‌رو شود. این انقلاب دوران‌های سختی را پشت سر گذاشته اما به علت وحدت و وفاداری مردم و رهبری مسئولان توانسته از آن عبور کند.

کارشناس سیاسی یادآور شد: امروزه ما نیازمند یک بازخوانی عمیق و جدی از خود در این چهار دهه هستیم، جهاد تبیین یعنی روایت انتقادی اثباتی از وضعیت موجود انقلاب اسلامی که باید یک بازخوانی از چهاردهه گذشته داشته باشد و این بازخوانی به معنای تایید و یا نفی نیست، جهاد تبیین جهاد عادلانه خوانش وضعیت موجود و گذشته انقلاب و برافروختن چراغی برای آینده است

کلید واژه ها: وبینار


نظر شما :