گردهمایی "حامی منابع آب باشیم" برگزار شد

۰۹ شهریور ۱۳۹۸ | ۰۸:۳۶ کد : ۱۰۹۹۹ فرهنگی اخبار دسته اول
تعداد بازدید:۱۶۱
گردهمایی «حامی آب باشیم» برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب استان قم روز دوشنبه ۴ شهریورماه در روستای مبارک آباد ویژه بانوان برگزار شد.
گردهمایی "حامی منابع آب باشیم" برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان قم دکتر سمیه برقراری، مدرس جامعه شناسی در دانشگاه به تبیین نقش زن در مصرف بهینه منابع به ویژه  منابع آب پرداخت و گفت: از آنجایی که مدیریت خانواده بر عهده زن است، زن نقش پررنگی در ایجاد الگوی صحیح و بهینه مصرف آب ایفا می کند.

این استاد دانشگاه افزود: زن می تواند در خانه نسبت به مصارف آب ایجاد حساسیت کند و این حساسیت را به فرزندان خود انتقال دهد، بنابراین هرچقدر زن در خانه و در نقش اجتماعی خود الگوی صحیح تری را نسبت به مصرف آب به کار گیرد، موجب آموزش به فرزندان خود خواهد شد.

وی بیان کرد: باید دانش زنان نسبت به مصرف بهینه آب را از طریق رسانه ها، گردهمایی ها، شبکه های اجتماعی و رسانه های جمعی افزایش داد. چراکه افزایش دانش آنان باعث افزایش نگرش مثبت آنان نسبت به آب می شود و موجب می‌شود به عنوان یک ماده ارزشمند و غیرقابل تجدید به آب نگاه کنند و این امر باعث تبدیل زن به یک مدیر در زمینه مصرف آب خواهد شد.

برقراری در پایان صحبت خود گفت: افزایش مشارکت زنان در مدیریت آب، توانمندی آنان را در زمینه مصرف آب افزایش خواهد داد و موجب افزایش خودباوری در زنان خواهد شد.

مدیر آموزش شرکت آب و فاضلاب استان قم نیز در این گردهمایی، در ابتدای صحبت خود به مصرف بیش از حد آب در ایران و هم چنین استان قم اشاره کرد و گفت: استان قم در یک منطقه گرم و خشک واقع شده است و میزان بارندگی در این استان نسبت به سایر استان های کشور بسیار پایین است و علی رغم کمبود بارندگی در این استان، میزان مصرف آب در قم و به ویژه در بخش قنوات به دلیل شغل دامپروری بسیار بالاست.

حسن فرمانی انتظام در ادامه بیان کرد: با توجه به کاهش آب در استان لازم است که در مصرف آب تجدید نظر شود و به دنبال راه های صرفه جویی در مصرف آب باشیم.

فرمانی انتظام به بیان روش های صرفه جویی در آب پرداخت و گفت: کشت گلخانه ای، ایجاد مزارع خورشیدی و بازنگذاشتن شیرآب هنگام وضوگرفتن و مسواک زدن ازجمله راه های کاهش مصرف آب است.

مدیر حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان قم نیز در این گردهمایی به تشریح فرایند تأمین آب شرب استان پرداخت و گفت: آب شرب قم از سد کوچری در فاصله 185کلیومتری استان تأمین می‌شود که سرشاخه های رود دز آب این سد را مهیا می کند. همچنین سد الغدیر ساوه یکی دیگر از منابع تأمین کننده آب شرب استان است که با هزینه بالایی به استان می رسد.

علیرضا بافرانی در پایان صحبت های خود به ارائه گزارش آماری از وضعیت بحرانی آب استان پرداخت و گفت: میزان متوسط بارندگی سالانه در استان قم 150میلی متر، در کشور 240میلی متر و در جهان 750میلی متر است و تفاوت بالایی میان میزان بارندگی در ایران و جهان وجود دارد.

وی با اشاره به منابع زیرزمینی آب استان گفت: در استان قم حدود 2000حلقه چاه، 750رشته قنات و 1600دهنه چشمه وجود دارد و این امر موجب برداشت 600میلیون از آب های زیرزمینی استان می شود و این آب بدلیل خشکسالی ها اخیر و کاهش بارندگی ها جایگزین نمی شود.

کلید واژه ها: شرکت آب منطقه ای آبداناب


نظر شما :